להיות חכם על חזקים

קופות גמל

קופות הגמל הן בעצם תוכניות חיסכון לטווח ארוך המוכרות ע"י רשויות המס כאפיק פנסיוני והמופעלות הן על ידי הבנקים בישראל והן ע"י גופים פרטיים או מפעליים.

בדברנו על קופות הגמל בחלק זה, כוונתנו לקופות גמל לתגמולים ופיצויים - שכן ישנם קופות גמל אחרות, כמו למשל קופות גמל לקרנות השתלמות, אך לצורך ענייננו הן אינן נחשבות לאפיק פנסיוני במובן בו אנו דנים כעת.

 

מאפייני קופות הגמל

אופי ההפקדה

בעל התוכנית בקופת גמל הוא המפקיד: הוא נקרא "עמית".

כאן אין הסדרים קיבוציים המסדירים העברה שוטפת מהמשכורת לתכנית פנסיונית, וההפקדה מתבצעת באופן עצמאי.

לכן זהו אפיק מקובל בקרב עצמאיים הרוצים להסדיר את עתידם, ובקרב שכירים שהמשכורת שלהם בפועל גדולה מהמשכורת המבוטחת בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים, והם מעוניינים לזכות בהטבות המס גם על חלק השכר העודף.

יש אבחנה בין קופ"ג של עצמאי לקופ"ג של שכיר.

 

אורך חיים

לגבי עצמאי, הכספים המופקדים בקופות הגמל אינם נזילים במשך 15 שנים (אלא אם הגיע בינתיים לגיל 65). על משיכת כספים לפני תום התקופה משלמים מס של 35%.

אחרי 15 שנים זכאי בעל התוכנית למשוך ממנה כסף בלי מס (נכון ליום הוצאת ספר זה).

אם העמית הוא במעמד של שכיר, הוא רשאי לפדות את הכסף במקרים הבאים:

  1. בהגיעו לגיל הפרישה: 65 לגבר ו-60 לאישה (גם אם לא עברו 15 שנה מיום הצטרפותו לקופה).
  2. אם עזב את עבודתו ונהיה עצמאי או מובטל, או שבמקום עבודתו החדש אין שום הפרשות לחיסכון פנסיוני - או אז הוא זכאי למשוך את כספו לאחר המתנה של חצי שנה.
  3. עבר להיות שכיר במקום חדש שבו מפרישים לחיסכון פנסיוני אבל לא בשבילו: אז עליו לחכות 13 חודש ורק אז למשוך.

 

התשואה המתקבלת מקופות הגמל

קופות הגמל משקיעות את כספי המשקיעים בשוק ההון (אג"ח ומניות), ולכן התשואה שלהם אינה מובטחת והיא יכולה לעלות או לרדת בהתאם לתנודות בשוק ההון. בעבר היו לקופות תשואות נאות, אך בשנות ה-90' התשואה הממוצעת היתה כ-3%, תשואה לא גבוהה במיוחד.

 

הטבות מס

בדומה לאפיקים הקודמים, קרן פנסיה וביטוח מנהלים, קיימות הטבות מס לפי הפרוט הבא:

זיכוי מס של 25% על 5% מההפקדה. (שוב עם התקרה הידועה של עד 5% מ-9,300 ש"ח)

ניכוי מס על 7% נוספים (במסגרת התקרה) לעצמאי.

ניכוי מס של 5% לשכיר שמבוטח באפיק פנסיוני בחלק משכרו, ומפריש

לקופה על חשבון שכרו הלא מבוטח.

 

המבנה הבעייתי של הקופות כיום

מה שמחמיר את בעיית התשואה, ולמעשה גורם לתשואות נמוכות יותר ממה שאמור להיות, הוא מעמד הכספים בקופות כיום.

בקופות מושקעים מיליארדי שקלים כיום וחלק גדול מהם הוא נזיל. (חשבונות בני יותר מ-15 שנים).

פדיונות בהיקף רחב של הכספים, אירוע שקורה מדי פעם, מחייבים את הקופות למכור נכסים פיננסים (אגרות חוב ומניות) במחירים נמוכים לעיתים, כדי לשלם כסף למושכים.

התנהלות כזו פוגעת בתשואות של המושכים ושל הנשארים כאחד.

תחרות פנימית בבנקים: הבנקים מציעים כיום תוכניות חיסכון לטווחים דומים לאלו של קופות הגמל, בסביבות עשר שנים, בריבית מובטחת של כ- 4%.

דבר זה יוצר תחרות פנימית בבנק בין קופות הגמל שלו לבין תכניות החיסכון, עם הטייה לטובת תוכניות החיסכון והקטנת הכדאיות של הקופות. שוב: הציבור רוצה לפדות מקופות נזילות ונוצר התהליך שהוזכר בסעיף הקודם המוריד את תשואות הקופות.

 

מה עם ביטוח?

בשונה משני האפיקים הקודמים (קרן פנסיה וביטוח מנהלים) קופות הגמל לא מציעות שום כיסוי ביטוחי לא למקרה מוות ולא למקרה נכות.

מי שמעוניין לרכוש לעצמו כיסויים למקרים כאלו, פעולה מומלצת כמעט לכולם, ייאלץ לעשות זאת בנפרד, כלומר לרכוש פוליסות ריסק רגילות (לא במסגרת ביטוח מנהלים) ו/או פוליסות למקרה של אובדן כושר עבודה באופן פרטי.

יש לציין כי רכישה נפרדת של פוליסות כאלו היא זולה יותר מאשר רכישתן דרך מסלול של ביטוח מנהלים, ולכן העמית בקופת הגמל שטורח ורוכש לעצמו פוליסות בנפרד לא יוצא בהכרח נפסד.

קופות גמל571קופות גמל